Merkezi Uydu Sistemi – Multiswitch Uydu Sistemi

 

 • Merkezi Uydu Sistemi Nedir?
 • Merkezi Uydu Sistemi Nasıl Kurulur?
 • Merkezi Uydu Sisteminin Faydaları Nelerdir?
 • Merkezi Uydu Sistemi Bakım Anlaşması Nedir?
 • Site-Apartman Yönetimine Faydası Nedir?
 • Ücretsiz Merkezi Uydu Sistemi Bakım ve Onarım Hizmeti Nedir?

 

Ataşehir Uydu ve Elektronik Kimdir?


Değerli Site Yöneticisi,

Ataşehir Uydu ve Elektronik firması olarak, Merkezi ve bireysel uydu sistemleri, Güvenlik kamerası sistemleri, Televizyon tamir konularında 2003 yılında Uydu sistemleri kurulum ve bakım hizmetleri konusunda hizmet vermeye başladık. 2010 yılında büyü-küçük ölçekli, güvenlik kamerası sistemleri CCTV kurulum, bakım ve onarım hizmeti ekleyerek teknolojiyi yakından takip ederek kendimizi ve işimizi sürekli geliştirmekteyiz. 2014 ylından bu yana LCD,LED TV tamir, bakım ve kurulum hizmetleri konusunda hizmet vermekteyiz.

Günümüzde, Ataşehir Uydu ve Elektronik yüzlerce bina/site merkezi uydu sistemi kurulumu yapan bir firma olmanın yanı sıra kurulumu tarafımıza ait olmayan ve sorunu giderilemeyen onlarca site ve apartmanın, televizyon sistemlerini düzelterek binlerce mutlu müşteri elde ettik.

“Birinci hedefimiz, müşreri memnuniyeti!”

 


Merkezi Uydu Sistemi Nedir?

Merkezi uydu sistemi; toplu konut, apartman, site, otel, okul, hastane vb. yerlerde dijital/analog televizyon sisteminin bir ana noktadan dağıtılmasıdır.

Tercihe göre 1 çanak yada en fazla 4 çanaklı sistem kurulabilir. Her bir çanak farklı bir uydu seyredilmesine imkan verir.

Başlıca gerekli olan ekipmanlar, çanak anten, multiswitch, amplifier, lnb, rg6- rg11- rg59 kablo, f konnektör olarak özetleyebiliriz.

ÇANAK ANTEN

MULTİSWİTCH

LNB

RG6 KABLO

MULTİSWİTCH AMPLİFİER

F KONNEKTÖR

 


Merkezi Uydu Sistemi Nasıl Kurulur?

Öncelikle kurulum yapılacak alanda çanak antenler nereye montaj olacak, multiswitch nasıl ve nereye yerleştirilecek, hazırda anten kabloları yok ise nereden ve nasıl kablo çekimi yapılacak vs.  keşif yapılması oldukça önemlidir.  Keşif yapıldıktan sonra, çanak anten yada antenler en uygun yere zemine göre çelik dübel, akıllı vida, saplama veya demir kaynağı ile yerinden oynamayacak şekilde montajı  yapılır. Çanak antenler genellikle çatı gibi yüksek yerlere kurulmaktadır. Bunun sebebi, çanak antenlerin önünü kapatacak bina, ağaç gibi engel olmaması gerekir.

 

Multiswitch (Uydu Santral) sıvı temasının olmayacağı en uygun yere montajlanır. Çanak anten-antenlerin ucuna takılacak olan Quattro LNB’den Multiswitch’e kablo çekimi yapılır. Kablo uçlarına F Konnektör bağlantıları yapılarak, çanak anten den alınan sinyaller Multiswitch’e iletilir.

 

Sinyalin yeterli olmayacağı yerlerde, örneğin çok katlı apartmanlarda yada çanak anten ile Multiswitch arası uzun mesafeler de Multiswitch Amplifier kullanılır. Multiswitch Amplifier sinyal kaybını dengeleyerek, sistemin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

 

 

Multiswitch uydu sistemi tercihe göre en az 1 çanak anten, yada en fazla 4 çanak kurulumu yapılabilir.


Örnek;

1 çanak anten ile merkezi uydu sistemi

Sadece Türksat 42.0E uydusu izlenebilir. (Tercihe göre bu uydu Türksat değil de Hotbird, Astra yada farklı bir uydu izlenebilir.)

Yerli kanalların olduğu Türksat 42.0E uydusu üzerinde şifreli – şifresiz TV ve Radyon kanalı olarak toplam da 800 civarında yayın alanıbilmektedir. Başlıca izlenen ulusal kanallar TRT1, ATV, KANAL D, STAR TV, SHOW TV, FOX TV, KANAL 7, NTV, HABERTÜRK, BLOMBERG HT, BEYAZ TV, HALK TV, CNN TÜRK ve çok daha fazlası..

Ücretli abonelikler D-SMART, TİVİBU ve DİGİTURK TÜRKSAT üyelikleri bu sistem ile izlenebilir.

(Uydu alıcısı kurulum menüsünden, Türksat 42.0E uydusu seçilerek “diseqc=1” ayarı yapılmalıdır.)

2 çanak anten kurularak TÜRKSAT 42.0E ile birlikte, Türkiye sorunsuz izlenebilen ve en çok tercih edilen HOTBİRD 13.0E  uydusu izlenebilir. TÜRKSAT 42.0E  uydusundan izlenebilen yerli kanalların yanısıra HOTBİRD 13.0Euydusunda bulunan arap, alman, fransız, italyan, rus vs. şifreli-şifresiz olmak üzere 1.000 den fazla kanal izlenebilir.

HOTBİRD 13.0E uydusu kanal listesini incelmek için tıklayınız.

Ücretli abonelikler D-SMART, TİVİBU ve DİGİTURK TÜRKSAT üyelikleri bu sistem ile izlenebilir.

(Uydu alıcısı kurulum menüsünden, Türksat 42.0E uydusu  “diseqc=1” Hotbird “diseqc=2” ayarı yapılmalıdır.)


2 çanak anten ile merkezi uydu sistemi

2 çanak anten ve Digiturk uydusu için 1 çanak anten kurularak TÜRKSAT 42.0E ile birlikte, Türkiye sorunsuz izlenebilen ve en çok tercih edilen HOTBİRD 13.0E  uydusu + EUTELSAT W3 7E (DİGİTURK) uydusu izlenebilir.Dairelere giden kablolarda bu 3 uydunun da yayını verilebilir. TÜRKSAT 42.0E  uydusundan izlenebilen yerli kanalların yanısıra HOTBİRD 13.0Euydusunda bulunan arap, alman, fransız, italyan, rus vs. şifreli-şifresiz olmak üzere 1.000 den fazla kanal izlenebilir. EUTELSAT W3 uydusu Digiturk’un asıl kullandığı uydudur. Bu uydu da Digiturk’e ait daha fazla kanal seçeneği mevcuttur. Ayrıca sisteme EUTELSAT W3 uydusu eklendiğinde kullanıcı, platform değişiklikleri durumunda (D-smart iptali- Digiturk üyeliği yada tam tersi) sisteme müdahale edilmeden daire içinden işlem yapılmaktadır.

Ücretli abonelikler D-SMART, TİVİBU ve DİGİTURK TÜRKSAT-EUTELSAT üyelikleri bu sistem ile izlenebilir.


2+1 çanak anten merkezi uydu sistemi

2 çanak anten ve Digiturk uydusu için 1 çanak anten kurularak TÜRKSAT 42.0E ile birlikte, Türkiye sorunsuz izlenebilen ve en çok tercih edilen HOTBİRD 13.0E uydusu + EUTELSAT W3 7E (DİGİTURK) uydusu izlenebilir.Dairelere giden kablolarda bu 3 uydunun da yayını verilebilir. TÜRKSAT 42.0E uydusundan izlenebilen yerli kanalların yanısıra HOTBİRD 13.0Euydusunda bulunan arap, alman, fransız, italyan, rus vs. şifreli-şifresiz olmak üzere 1.000 den fazla kanal izlenebilir. EUTELSAT W3 uydusu Digiturk’un asıl kullandığı uydudur. Bu uydu da Digiturk’e ait daha fazla kanal seçeneği mevcuttur. Ayrıca sisteme EUTELSAT W3 uydusu eklendiğinde kullanıcı, platform değişiklikleri durumunda (D-smart iptali- Digiturk üyeliği yada tam tersi) sisteme müdahale edilmeden daire içinden işlem yapılmaktadır.
Ücretli abonelikler D-SMART, TİVİBU ve DİGİTURK TÜRKSAT-EUTELSAT üyelikleri bu sistem ile izlenebilir.


3+1 çanak anten merkezi uydu sistemi

3 çanak anten ve Digiturk uydusu için 1 çanak anten kurularak TÜRKSAT 42.0E ile birlikte, Türkiye sorunsuz izlenebilen ve en çok tercih edilen HOTBİRD 13.0E  uydusu + ASTRA 19.0E ve EUTELSAT W3 7E (DİGİTURK) uydusu izlenebilir.Dairelere giden kablolarda bu 4 uydunun da yayını verilebilir. TÜRKSAT 42.0E  uydusundan izlenebilen yerli kanalların yanısıra HOTBİRD 13.0Euydusunda bulunan arap, alman, fransız, italyan, rus vs. ASTRA 19.0E uydusundaki Alman kanalları ağırlıklı şifreli-şifresiz olmak üzere 2.000 den fazla kanal izlenebilir. EUTELSAT W3 uydusu Digiturk’un asıl kullandığı uydudur. Bu uydu da Digiturk’e ait daha fazla kanal seçeneği mevcuttur. Ayrıca sisteme EUTELSAT W3 uydusu eklendiğinde kullanıcı, platform değişiklikleri durumunda (D-smart iptali- Digiturk üyeliği yada tam tersi) sisteme müdahale edilmeden daire içinden işlem yapılmaktadır.

Ücretli abonelikler D-SMART, TİVİBU ve DİGİTURK TÜRKSAT-EUTELSAT üyelikleri bu sistem ile izlenebilir.


4 çanak anten merkezi uydu sistemi

4 çanak anten TÜRKSAT 42.0E ile birlikte, Türkiye sorunsuz izlenebilen ve en çok tercih edilen HOTBİRD 13.0E  uydusu + ASTRA 19.0E ve SİRİUS 4.0E uyduları izlenebilir.Dairelere giden kablolarda bu 4 uydunun da yayını verilebilir. TÜRKSAT 42.0E  uydusundan izlenebilen yerli kanalların yanısıra HOTBİRD 13.0Euydusunda bulunan arap, alman, fransız, italyan, rus vs. ASTRA 19.0E uydusundaki Alman kanalları ve SİRİUS 4.0E uydusundaki rus kanalları, şifreli-şifresiz olmak üzere 2.000 den fazla kanal izlenebilir.

Yukarıdaki tablo örnek olarak verilmiştir. Farklı uydu kombinasyonları yapılabilir. Örnek THOR 1.0E, AZERSPACE46.0E, BADR 26.0E vs. gibi..

Ücretli abonelikler D-SMART, TİVİBU ve DİGİTURK TÜRKSAT üyelikleri bu sistem ile izlenebilir.

Aynı şekilde yukarıda ki uydular üzerinden yayın yapan yabancı ücretli platformlar modül, kart yada server ile izlenebilir.


 • Merkezi Uydu Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Özellikle çok kullanıcılı apartman-siteler de merkezi uydu sistemi kurulumunun, bireysel çanak anten kurulumuna oranla artıları oldukça fazladır.

 

 • Merkezi uydu sistemi kurularak tek bir anten ile tüm binada uydu yayını izlenebilir. Bireysel uydu sistemin de, her kullanıcı kendine ait çanak anten kurduracağı için bina dışında kötü görüntü oluşmaktadır.


 • Merkezi uydu sisteminde tek bir anten ile yayın alınabildiği için fazla çanak antenlerden kaynaklı kötü görüntü ortadan kalkacaktır.

 • Bireysel kullanılan çanak antenlerde arıza olması durumunda her çanak anten için ayrı ayrı apartman çatısına çıkılır. Bu sebepten çatı deformasyonu çok sık rastlanan ve şikayet edilen konudur. Merkezi uydu sisteminde arıza olması durumunda tek bir merkezden kontrol edilebildiği için çatı deformasyonu oldukça düşecek ve hatta profesyonel bir ekip çatı tahribatını sıfıra indirecektir.


 • Merkezi uydu sistemi olan bir apartman-site, olmayan bir apartman-siteye göre daha değerlidir.! Günümüzde televizyon yayını lüks olmaktan çıkmış ihtiyaç haline gelmiştir. Ayrıca araştırmalara göre Türkiye’de televizyon izleme süresi ortalama 4,5 saat. Bu sebeplerden dolayı çanak anten sistemi bulunan apartman-site hem daha düzenli hem de daha değerlidir.

 

 • Merkezi uydu sistemi %20 daha ucuz!

Günümüz de tek çanak anten kurulumu ortalama 200₺ civarındadır. Bu sistemin arıza yapması durumunda, İstanbul’da ortalama servis ücreti+malzeme 70₺ dir. Yani bireysel çanak anten kurulumun da çanak anten kurulumu için ödemeniz gereken otalama tutar 200₺, her arıza için ödemeniz gereken tutar ise ortalama 70₺’dir.

Hadi şimdi de merkezi uydu sistemi kurulumunun maliyetini hesaplayalım!
20 daireli bir apartmanı örnek verelim. 20 daire olan bir apartmanda merkezi uydu sistemi kurulumu için ödenmesi gereken daire başı tutar ortalama 120₺’dir. Garanti bitiminden sonra servis ücreti+malzeme için ödenmesi gereken tutar ortalama 150₺’dir ve bu ücret apartmanın ortak gideri olarak gözükeceği için daire başı 7,5₺’dir. (150₺/20 daire= 7,5₺)

Yani özet olarak merkezi uydu sistemi, bireysel uydu sistemine oranla %20 daha ucuz ve daha kullanışlıdır.

 

 

 

 

 • Merkezi Uydu Sistemi Bakım Anlaşması Nedir?

Merkezi uydu sistemi bakım anlaşması, apartman-siteye anlaşılan firma dışında başka firmanın uydu sistemine müdahale edilmesini engeller. Anlaşılan firma ise apartman-siteye arıza-bakım-onarım konusunda ayrıcalık ve öncelik tanır.

 • Site-Apartman Yönetimine Faydası Nedir?

Yöneticilik, her alanda zor olduğu gibi site-apartman yönetimini idare etmenin de oldukça zor olduğunu tahmin ediyoruz. Site-apartman yönetimi sorumlu olduğu bölgenin tabiri yerinde ise iğneden ipliğine kadar ilgilenmektedir. Bizim amacımız, site-apartman yönetiminin yükünü biraz olsun azaltmaktır. Bu konuyu biraz daha açarsak;

 • Merkezi uydu sistemi bakım anlaşması yapılan bir yerleşim yerinde, arıza-bakım-onarım için gelen teknisyenler, zamanla alt yapıyı daha iyi tanırlar. Böylelikle daha kısa zaman da ve sorunsuz bir şekilde bakım-onarım yapılabilir.
 • Yönetim ve varsa site görevlisi, uydu sistemi konusunda sürekli danışabileceği bir firma elde etmiş olur.
 • Güven ve güvenlik artar! Hiç tanınmayan, adresi olmayan firmaları uzak tutmuş olursunuz. Sürekli aynı firmadan tanıdığınız bir ekip gelmesi, güveni ve güvenliği arttır.

 • Ücretsiz Merkezi Uydu Sistemi Bakım ve Onarım Hizmeti Nedir?

50 daire/abone ve üzeri apartman ve sitelere merkezi uydu sistem bakımını ücretsiz olarak yapıyoruz.

Apartman, site yöneticileri ve yöneticilik firmalarına özel, 50 daire ve üzeri apartman ve sitelere geliyoruz ve merkezi uydu sistemini bakımını ücretsiz olarak yapıyoruz.

Ücretsiz bakım neleri kapsıyor?

Ücretsiz bakım; çanak anten, anten kabloları, lnb, multiswitch, multiswitch adaptörü, konnektör, digiturk merkezi uydu sistemi bakımını kapsamaktadır.

Ücretsiz Merkezi Uydu Sistemi Bakımı Ne Demektir? Tam Olarak Nasıl Bir İşlem Uygulanıyor?

Talep etmeniz durumunda apartman ya da sitenize gelerek merkezi uydu sisteminin detaylı bakımını yapıyoruz. Bir nevi merkezi uydu sisteminizin Checkup işlemini yapmış oluyoruz.

Ücretsiz Merkezi Uydu Sistemi Bakımı Neden Gerekli?

Ücretsiz olduğu için 🙂 Bu işin şakası tabi.. Günümüzde televizyonlar lüks olamaktan çıkmış ve evlerde iş yerlerinde, otel ve hatta hastanelerde bir ihtiyaç haline dönüşmüştür. Kaliteli bir televizyon yayını izleyebilmek için kaliteli bir uydu yayın sisteminizin olması şarttır. Çanak anten ve merkezi uydu sistemleri genellikle zor ulaşılan yerlere kurulur. Çanak antenler çatıda, multiswitch (Uydu Santral) ise tavan arası, şaft, merdiven boşluğunda yüksekte olabilmektedir. Yani bir doğalgaz, su sayacı gibi gözümüzün önünde değil ve istediğimiz zaman ulaşmamız mümkün olamayabilir. Bu nedenle gözle görülebilecek kablo çıkmaları, sarkmaları gibi basit ama televizyon izleyebilmek için önemli bir durumu farkedemeyebilirsiniz. Aynı şekilde çanak antenlerinizin durumunu merak ettiğinizde çatıya çıkma olanağınız olmayabilir. Bu durumda Ataşehir Uydu ve Elektronik olarak biz devreye giriyoruz. Adresinize kadar geliyoruz, gerekli kontrolleri yaparak size resimli ve yazılı bir analiz çıkartıyoruz. İhtiyaç olması durumunda malzeme değişimleri ve onarım hizmetlerini anında giderebiliyoruz.


 

Çanak anten bakımı;

Merkezi uydu sisteminde kullanılan çanak antenlerin ne durumda olduğu, paslanma ve çürüme olup olmadığı, tahmini ne kadar zaman daha kullanılabileceği,montaj yeri sağlam mı, yer değişmesi gerekir mi, anten ayakları sağlam mı, paslanma var mı gibi sorunları önceden görüp sizlere resimli olarak iletiyoruz


Anten Kabloları Bakımı; 

Mevcutta bulunan, çanak antenlerden Multiswitch’e ve daireler giden anten kabloların genel durumu, deformasyon olup olmadığı, ek olup olmadığı, kopma veya kırılma olup olmadığı detaylı olarak analiz edilerek tarafınıza iletilir.


Lnb Arızaları Bakımı;

Yaptığımız kontroller LNB deformasyona uğramış mı, dış koruyucu (plastik malzeme) eskime, yırtılma, kırılma var mı, kablo konnektör bağlantıları düzgün ve sağlam mı.. Sürekli güneşe ve soğuğa maruz kalan LNB’ler en çok bozulan ekipmanların başında gelmektedir. LNB bağlantıları ne kadar iyi olursa yayın kalitesi de aynı oranda sorunsuz olmaktadır. Merkezi uydu sisteminde kullanılan LNB’ler kontrol edilerek detaylı bilgi aktarılır.

 


Multiswitch Arızaları Bakımı;

Multiswitch sistemlerde en çok görülen arızalar, santral bağlantıları düzgün olmaması, daire çıkışlarının bozulması, adaptör giriş yuvası arızaları.. Örneğin Türksat uydusu için multiswitch üzerinde 4 adet giriş bulunur. Bunlar Low H, High H, Low V, High V. Bu girişlerdeki kablo konnektörünün tam sıkılmaması durumunda bile yüzlerce kanalın göstermemesi oldukça fazla karşılaşılan arızalardan bir tanesidir. Yaptığımız işlem anten girişlerinin kontrolü, daire kablo bağlantıların kontrolleri, adaptör bağlantısı kontrolü. Tüm kontroller yapılarak detaylı bir rapor iletiyoruz.

multiswitch arıza multiswitch tamir

 


Yukarıda belirttiğimiz merkezi uydu sistemi bakım işlemlerini ücretsiz olarak yaparak yönetici veya yetkiliye detaylı bir rapor iletiyoruz.

 

Bu kadar hizmet nasıl oluyor da ÜCRETSİZ dediğinizi duyar gibiyiz!

Amacımız marka bilinirliğini arttırmak, müşteri kazanmaktır. Ve tabiki para kazanmak! Belirttiğimiz gibi Apartman/Site yönetiminden bakım ve onarım için ücret talep etmiyoruz.

Daire içerisinde oluşan arızalardan, müşteri hatalarından kaynaklı arızalar, yeni taşınmalar da uydu bağlantısı sorunları vs. gibi işlemlerden ücret almaktayız.

Yine müşteri kaynaklı oluşan arıza tamiratı için daire sahibine 1 yıl servis garantisi vermekteyiz. İstanbul’un tüm semtlerine hizmet vermekteyiz.

*Yukarıda bahsedilen hizmetleri kullanabilmek için öncelikle site yönetimi ve Ataşehir Uydu ve Elektronik arasında sözleşme imzalanması ve şartlarının yönetim-yönetici tarafından kabul ve onayı gerekmektedir.

 

Daha detaylı bilgi almak isterseniz lütfen bize ulaşın;

Yetkili Kişi – Şenol YILDIZ

Tel : 0216 888 02 64

GSM : 0532 448 28 78

Mail : info@atasehiruydu.com

Mail: atasehiruyduservisi@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir