Merkezi Uydu Sistemi Kurulum, Bakım ve Onarım Hizmetleri.

Apartmanınız, Binanız yada siteniz için en uygun fiyatlı merkezi uydu sistemi Ataşehir Uydu ve Elektronik ’te.. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde taksit yapabildiğimiz gibi ayrıca kendi bünyemizde de taksitlendirme imkanı sunulmaktadır.

Hemen merkezi uydu sistemi kurulumu yaptırarak Sitenize, Apartmanınıza değer katın..

İletişim için 0532 448 28 78 numaralı telefonu arayabilir, info@atasehiruydu.com mail adresine mail gönderebilirsiniz.

merkezi uydu sistemi

Apartmanınızda yada binanız da merkezi uydu sistemi yok mu? Çanak anten kirliliğinden kurtulmak ve apartmanınıza değer katmak için hemen bize ulaşın. Uzman ekiplerimiz ve garantili servis hizmetimiz ile İstanbul’un tüm semtlerine, merkezi uydu sistemi kurulumu ve onarım hizmeti vermekteyiz. Merkezi uydu sisteminiz uzman ellerde, hemen arayın..!

0532 448 28 78

 

İsterseniz buradan teklif oluşturabilirsiniz.TEKLİF OLUŞTUR

Merkezi Uydu Sistemi Kurulumunda Kullanılan Malzemeler;

Merkezi uydu sistemi kurulumunda kullandığımız tüm malzemeler yerli, orijinal ve garantilidir. Arızalara karşı tam 3 yıl değişim garatilidir.

MARKALAR Uydu ve Elektronik Sektöründe, Türkiye’nin En Köklü ve Kaliteli Markaları İle Çalışmaktayız. Kullandığımız Tüm Ürünler TSE Belgeli ve Garantilidir.

MERKEZİ UYDU SİSTEMİ NASIL KURULUR ?

Öncelikle merkezi uydu sistemi kurulumu yapılacak yerin detaylı bir keşfi yapılmalıdır. Çanak antenlerin kurulacağı zeminin etüdü yapılır. Çanak antenlerin sinyal almasını engelleyecek herhangi bir cisim olmaması gerekir. (Ağaç, Bina gibi) Multiswitch bağlantılarının yapılacağı yerin sıvı teması olmaması gerekir. Daire içlerine kablo çekilecekse bu kabloların geçiş güzergahları doğru belirlenmelidir. Aksi halde bina içi elektrik tesisatına, zayıf akım tesisatına yada su tesisatına zarar verilebilir.

Çanak Anten Kurulumu ; Zemin etüdü yapılmış ve anten kurulmasına engel teşkil etmeyen bir bölgeye önce çanak anten ayakları montajlanır. Montaj esnasında zemine göre dübel seçimi önemlidir. Zemin beton ise çelik dübel, zemin tuğla üzeri sıva ise Trifon dübel ve Vida kullanılması gerekir. Anten ayağı montajı yapıldıktan sonra çanak anten, anten ayağının üzerine yerleştirilerek vida boşlukları anahtar yardımı ile alınır. Çanak anten yönü, Profesyonel spectrum ile istenilen uydu yönüne ayarlanır. Çanak anten ayarı yapıldıktan sonra, ayarlanan uydu üzerinde en çok kullanılan ve sinyal seviyesi düşük olan Transponder lar tek tek kontrol edilerek ince ayar yapılarak ve mount vidaları sıkılarak çanak antenin rüzgardan etkilenmemesi sağlanır. Çanak anten ucuna takılan Quattro LNB ile uydudan alınan sinyallerin RG6 kablo vasıtasıyla Multiswitch’ e iletimi sağlanır.

Multiswitch Kurulumu ; Multiswitch’ in konumu çok önemlidir. Sıvı teması olmaması ve dış etkenlere karşı korumalı bir yere montajı yapılmalıdır. Aksi halde sistem düzgün çalışmayacak ve kısa zaman içinde takılan ekipmanların arızalanması kaçınılmazdır. Çanak anten alınan sinyaller, anten kablosu ile Multiswitch’ e aktarılır. LNB’ den alınan sinyallerin Uydu bandlarına bakılarak, karşılık gelen yere takılması gerekir. Anten kablosunun ve F konnektörlerin kalitesi, sistemin düzgün çalışabilmesi için dikkat edilmesi gereken elemanlardır. Ayrıca Multiswitch çıkış sayısı, kullanılacak uydu alıcısı sayısını karşılamalıdır. Örnek, 12 daireli bir apartman için 12 çıkışlı Multiswitch kullanılır. Ancak şu unutulmamalıdır.. Her çıkıştan 1 uydu alıcısı çalışır. Yani daire sakinlerden bir kaçı 2. uydu alıcısı kullanmak isterse Multiswitch 12 çıkışlı yerine 16 çıkışlı kullanılmalıdır. Uydu sisteminde 1 kablo ile 1 uydu alıcısı çalışabilir. Kablonun bölünerek 1 den fazla uydu alıcısı kullanılması mümkün değildir.

Daire İçi Kablo Çekimi ; Multiswitch’ ten daire içine kablo çekilecekse, çekilecek olan kablonun nereden ve nasıl geçtiği çok önemlidir. Daire içine çekilecek olan kablonun en kısa yoldan ulaşması sağlanmalıdır. Aksi halde kablo mesafesi uzayacağı için maliyette aratacaktır. Daire içine çekilecek olan kablolar kat arası delinerek, asansör boşluğu içine kablo kanalı döşenerek, banyo- tuvalet havalandırma boşluğu varsa şaft boşluğundan çekilebilir. Kablo daire içine alındıktan sonra televizyonun bulunduğu yere kadar tercihe göre çivili kroşe ile duvara sabitlenerek yada kablo kanalı içine alınarak sonlandırılır. Kablo, Uydu Alıcısı veya Televizyon bağlantısı yapıldıktan sonra gerekiyorsa Diseqc ayarları ve kanal yüklemesi işlemi yapılarak sistemin çalışır vaziyette teslimi sağlanır.

MERKEZİ UYDU SİSTEMİ İLE ALAKALI SIKÇA SORULAN SORULAR

Merkezi Uydu Sistemi Nedir ?

Merkezi uydu sistemi, televizyon yayınlarının tek bir merkezden bir yada bir kaç çanak anten aracılığı ile kullanıcılara uydu sinyalinin iletilmesidir.

Merkezi Uydu Sistemi Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Merkezi uydu sistemi fiyatları, bir çok etkene göre değişkenlik gösterir.

Daire veya kullanıcı sayısı ; (Örnek, 8 daire bir apartman için 8 çıkışlı Multiswitch yeterli olacaktır. 150 daireli bir apartman için 150 çıkışlı Multiswitch kullanılması gerekir. Multiswitch çıkış sayısı yükseldikçe fiyatta aynı oranda yükselir. )

İzlenmek istenen uydu sayısı ; (Örnek, Türksat uydusu için 1 adet çanak anten ve 1 adet LNB yeterli olacaktır. Türksat uydusuna ilave olarak Hotbird -Astra veya Digiturk uyduları izlenebilir. Ancak her uydu için ayrı ayrı anten kurulması ve LNB kullanılması gerekir. Bu yüzden fiyat artması söz konusudur. )

Çanak anten, multiswitch ve dairelerin birbirine olan uzaklığı ; (Örnek, kablo mesafesinin çok uzak olduğu yerlerde RG11 kablo yada Fiber Optik kablo kullanılmalıdır. Bu kablolar RG6 kabloya göre daha pahalı olduğundan dolayı fiyatta artacaktır. Ayrıca mesafe arttıkça Amplifier, Converter gibi ekipmanların da kullanılması fiyatı arttıracaktır. )

Daire içi kablo çekilecekse, kablo güzergahı ; (Örnek, daire içine çekilecek olan kablo mevcutta bulunan banyo-tuvalet havalandırmasından veya şafttan çekilecekse maliyet biraz daha düşük olur. Ancak daire içine çekilecek kablolar asansör boşluğundan yada kat arası delinerek çekilecekse hem kullanılacak malzeme açısından hemde işçilik artacağı için fiyat yükselir.)

Merkezi Uydu Sistemi İle Kaç Kanal İzlenebilir ?

Tek çanak anten ve yerli kanallar için Türksat uydusu kurulması yeterli olacaktır. Türksat 42.0E uydusu ile şifreli-şifresiz toplam da 600 civarında TV kanalı izlenebilir ve Radyo kanalı dinlenebilir. Türksat uydusunun yanına 2. çanak anten ile Hotbird 13.0E uydusu kurulursa izlenebilecek kanal sayısı 2.000 civarında olacaktır. Türksat+Hotbird uydularının yanında Astra 1KR 19.2E uydusu kurulursa kanal sayısı 2.500 – 3.000 civarında olacaktır.

Merkezi Uydu Sistemi İle D-Smart Yayınlarını İzleyebilirmiyim ?

Evet izleyebilirsiniz. D-Smart, Türksat uydusundan yayın yaptığı için ister D-smart Set Top Box ile, Televizyonunuz destekliyor ise D-Smart modül ile D-Smart tarafından şifrelenmiş yayınları sorunsuz olarak izleyebilirsiniz.

Merkezi Uydu Sistemi İle Digiturk- Bein Media Yayınlarını İzleyebilirmiyim ?

Evet izleyebilirsiniz. Digiturk- Bein Media, Eutelsat 7.0E Uydusu ve Türksat uydusundan yayın yaptığı için izleyebilirsiniz. Eutelsat yayınları için sistemi 2. çanak anten ile Eutelsat uydu sinyali verilmesi gerekir.

Merkezi Uydu Sistemi İle TİVİBU Uydu Yayınlarını İzleyebilirmiyim ?

Evet izleyebilirsiniz. TİVİBU Platformu Türksat uydusundan yayın yaptığı için izleyebilirsiniz.

Merkezi Uydu Sistemi İle Şifreli Yayınları İzleyebilirmiyim ?

Evet izleyebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki, merkezi uydu sistemi istenilen uydulardan alınan sinyalleri kablo vasıtası ile evinize sorunsuz kadar ulaştırır. Uydu yayınlarını izlemek yada şifreli uydu yayınlarını izleyebilmek için bir uydu alıcısına ihtiyaç vardır. Bu uydu alıcısı yeni nesil televizyonlarda dahili olmaktadır ve harici bir uydu alıcısına gerek kalmaz. Şifreli uydu yayınlarını izleyebilmeniz için yerli platformlar için üye olmanız ve gerekli aboneliği yapmanız gerekir. Aynı şekilde yabancı platformlar için modül üyeliği almanız gerekir. Hotbird uydusunda bulunan bazı şifreli kanallar BİSS şifreleme sistemi veya CCcam, Newcamd benzeri serverler ile izlenebilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi merkezi uydu sistemi sadece sinyal iletimini sağlamaktadır. Bu şifreli yayınların şifresiz olarak izlenebilmesi, merkezi uydu sistemi ile alakalı değil, uydu alıcısı veya televizyonun şifre açma özelliği ile alakalıdır.

Merkezi Uydu Sistemine Kamera Bağlantısı Yapılabilir mi ?

Evet yapılabilir. Bina girişine kurulacak olan 1 adet kamera, bina etrafına kurulacak çok kameralı güvenlik kamerası sistemi yada mevcutta bulunan güvenlik kamerası sistemi , kurulacak merkezi uydu sistemine entegre edilebilir. Var ise kamera kayıt cihazının RF çıkışından, yoksa 1 adet RF Converter ile güvenlik kamerası sisteminin merkezi uydu sistemine bağlantısı yapılır. Daire içine giden anten kablosu üzerinden hem uydu-digiturk yayını hemde güvenlik kamerası görüntüsü alınabilir. Her iki yayını da izleyebilmek için daire içi kablo ucuna Combainer takılması gerekir. Combainer çıkışından 1 kablo uydu veya Digiturk cihazına diğer çıkıştan ise televizyonun anten girişine bağlantı yapılarak her iki yayın da izlenebilir.

Tek Kablo ile Birden Fazla Odada Uydu Yayını İzleyebilirmiiym?

Hayır izleyemezsiniz. Uydu sistemi altyapısı bölünmeye müsait değildir. Dolayısı ile 1 kablo ile 1 uydu alıcısı çalışmaktadır. Her uydu alıcısı uydu santraline yada LNB ye belli bir voltaj göndermektedir. LNB’ler 12-18 volt aralığındaki voltajlarda çalışırlar. Receiver tarafından LNB’ye uygulanan voltaj 12,5-14,5 aralığında ise vertical yayınlar, 14,5-18 volt aralığında ise horizontal yayınlar izlenebilir. Aynı anda 2 adet uydu alıcısı bağlandığında voltaj iki katına çıkar ve sistem düzgün çalışmaz. Bu sebepten dolayı, her uydu alıcısı için uydu santralinden ayrı ayrı kablo çekilmesi gerekir.


Merkezi uydu sistemi bakım, onarım ve kurulum hizmeti almak için lütfen bize ulaşın..

İletişim için 0532 448 28 78 numaralı telefonu arayabilir, info@atasehiruydu.com mail adresine mail gönderebilirsiniz.


Ataşehir Uydu ve Elektronik
Ataşehir uydu ve elektronik, kendi alanında uzman kadrosu ve müşteri memnuniyeti odaklı iş anlayışı ile en kaliteli hizmeti en kısa sürede vermeyi hedeflemektedir.

Merkezi Uydu Sistemi Kurulum Hizmetleri
Merkezi uydu sistemleri kurulumu, basite alınmayacak ve işin ehli olmayan kişiler tarafından yapılması ilerde daha büyük masraflar açması kaçınılmaz bir durumdur. Ataşehir uydu ve elektronik olarak merkezi uydu sistemleri kurulumunda kullandığımız tüm malzemeler 3 yıl birebir değişim garantilidir. Aynı zamanda kurduğumuz merkezi uydu sistemi montaj hatalarına karşı 2 yıl garanti kapsamındadır.

Merkezi Uydu Sistemleri fiyatları, apartmanın daire sayısına, istenen uydu yönlerine, kablo tesisatına vs. göre değişiklik göstermektedir. En uygun fiyatlarla ve kaliteli olarak hizmet almak için lütfen bizi arayın..

İletişim: 0532 448 28 78 – 0532 448 28 78
info@atasehiruydu.com

Merkezi Uydu Sistemi ve Faydaları Nelerdir?
Merkezi uydu sistemi; ortak bir merkezden uydu yayını alınmasıdır. Multiswitch sistemlerde tercihe göre1, 2, 3 veya 4 çanak kurularak bu çanaklar bir merkezde multiswtich ile birleştirilerek alınan yayınlardır.
Merkezi uydu sistemi kurularak apartman çatısında ve dış cephesinde bulunan antenlere gerek kalmayacaktır. Bu antenler yerlerinden sökülerek görsel olarak daha düzgün bir görüntü olacaktır. Bu sayede apartman değeri bile artmaktadır. Aynı zaman da bina çatısında bulunan çanak antenler sökülerek, her çanak anten için ayrı ayrı çatıya çıkılarak işlem yapılmayacağı için çatı deformasyonu da önemli oranda düşecektir. Kiremit kırılmaları, her anten için ayrı delik açılması, kablo sarkmaları önlenerek çatının izolasyon ömrü uzayacaktır.


Tüm binada uydu yayını izlemek için 1 çanak anten yeterli midir?
Örnek olarak 1 çanak anten Türksat 42.0 E yönüne ayarlanarak ve Multiswitch kullanılarak tüm binada uydu yayını alınabilir. Tercihe göre 2., 3. ve 4. çanak anten avrupa uydularına ayarlanabilir.
Örnek 1. çanak anten TÜRKSAT 42.0E, 2. çanak anten HOTBİRD 13.0E, 3.çanak anten ASTRA 19.0E, 4.çanak anten EUTELSAT W3 7E (Digiturk) uydularına ayarlanarak ve bu çanak antenlerden 17 serili bir Multiswtich’e bağlantı yapılarak daire sakinleri binlerce şifreli, şifresiz kanal izleyebilir.

merkezi uydu sistemi resvizyon işlemi

Çanak Anten Nasıl Ebatları ve Kalitesi Nasıl Olmalıdır?

Çanak anten seçerken boyutu ne kadar olmalı diye düşünürsek,  mesela 4 katlı bir apartman için Türksat, Hotbird, Eutelsat W3 (Digiturk)uydularına ayarlanacak merkezi uydu sistemi kurulumu yapacağımızı düşünelim. 4 katlı bir apartmana 80 cm – 90 cm boyunda çanak anten yukarıda belirtilen uydular için yeterli olacaktır. Apartmanımız 4 katlı değil de 10 katlı olsaydı, 100 cm-120 cm boyunda antenler kullanmak gerekirdi. Anten boyutu en kadar büyürse, sinyal toplama kalitesi de o kadar yükselmektedir. Tabi bu şu anlama gelmez; “30 katlı bir apartman için 300 cm çanak anten gerekir!” bu orantı yanlış olacaktır. 30 katlı bir apartman için 120 cm- 150 cm boyunda çanak anten yeterli olacaktır. Sinyal seviyesini yükseltmek için yüksek yapılarda Multiswitch Amfi’ye ihtiyaç olacaktır. Bu şekilde anten boyutunu büyütmek gerekmeyecektir.

sab gessat çanak anten nasıl olmalıdır

Çanak Anten Kalitesi uydu sinyalini sorunsuz bir şekilde dağıtabilmek için olmazsa olmazdır. Çanak anten kalitesi araştırılırken şunlara dikkat edilir; Çanak anten sac kalınlığı, Çanak anten mount boyutu, bağlantı ekipmanları malzemesi, üretici firma. Çanak anten sac kalınlığı ince olursa kuvvetli rüzgarlara dayanamayarak yamularak kullanılmaz hale gelebilir. Sac kalınlığı çanak antenin ebatına göre değişkenlik gösterir. 0,60 mm – 0,80 mm sac kalınlığı ideal kalınlıktır. Çanak antenin mount boyutu önemlidir. “Çanak anten mount” dediğimiz ekipman, çanak anten tepsisini çanak anten ayağına bağlanmasını sağlayan, çanak antenin sabit kalmasını sağlayan ara aparat diyebiliriz. Bu aparat küçük olursa çanak anten rüzgardan maksimum seviyede etkilenir ve yön kayması fazla yaşanır. Çanak anten mountunun büyük olmasına dikkat edilmelidir. Çanak anten üretici firma antenin kalitesi bakımından önemlidir. Ataşehir uydu ve Elektronik olarak, çanak anten piyasasında en iyi markalardan diyebileceğimiz SAB ve Gessat ürünlerini kullanmaktayız.


Multiswitch Nedir? Marka Önemli midir?

Multiswitch; Tam olarak Türkçe kelime anlamı “Çoklu Şartel” dir. Bir veya birkaç çanak antenden alınan uydu sinyallerini, çok sayıda kullanıcıya bağımsız olarak ileten merkezi uydu sistemi ekipmanlarından bir tanesidir. Multiswitch, Uydu Santral olarak ta tanımlanmaktadır.

multiswitch markaları

Multiswtich markası ve modeli oldukça önemlidir. Multiswitch alırken yada merkezi uydu sistem kurulumu yaptırmayı düşünüyorsanız, kurulum yapacak olan firmadan Multiswitch hakkında bilgi isteyebilirsiniz. Örneğin, Next&NextStar Multiswtich ele alalım. Next&NextStar Multiswitch’ler üretici firma tarafından 3 Yıl birebir değişim garantili olarak satılmaktadır. Aslında ülkemizde elektronik ürünlerde üretici yada ithalatçı firmanın garanti verme süresi 2 yıl dır. Fakat bazı firmalar ürünlerine güvendiği için 3 yıl garanti vermektedir. Yani 3 yıl içinde Multiswitch arızalanması durumunda tamir yerine değişimi yapılmaktadır. Bu önemli bir garanti olayıdır. Değişim garantili değilde arıza onarım garantili olsaydı, Multiswtich arıza yaptığında yerinden sökülerek servise gönderilecek ve tamir olup gelen süre içerisinde apartman sakinleri televizyon yayını izleyemeyecektir. Bu nedenlerden dolayı marka seçimi önemlidir.


Merkezi uydu sistemi bakım, onarım ve kurulum hizmeti almak için lütfen bize ulaşın..

İletişim için 0532 448 28 78 numaralı telefonu arayabilir, info@atasehiruydu.com mail adresine mail gönderebilirsiniz.

 1. Oktay Ersarı diyor ki:

  Merhaba

  26 blok her blok40 daireden oluşmakta. Her daire için 2 adet kablo çekilmiş durumda. En sorunsuz ve kaliteli merkezi uydu sistemi kurulumunu nasıl yapabilirsiniz?

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba Oktay Bey

   Öncelikle 26 Blok ve her blok ta 40 daire olan bir site için kaliteli malzeme ile merkezi uydu sistemi kurulması oldukça önemlidir. Kalitesiz malzeme ile kurulacak olan merkezi uydu sistemi ileride oldukça fazla sorun yaratacaktır.

   Her blok çatısına tercihe göre 1 veya 2 yada 3 adet çanak anten kurulur. Çanak çapları 120 cm, sac kalınlığı minimum 0,7 mm ve alüminyum, marka olarak SAB veya Mega olması tavsiye edilir. Yine her anten için kullanılacak olan LNB markaları Next, İnverto tavsiye edilmektedir.

   1 çanak anten merkezi uydu sistemi olursa Türksat uydusu izlenebilir. Türksat 42.0E uydusunda yaklaşık 300 civarında şifresiz kanal izlemek mümkündür.

   2 çanak anten merkezi uydu sistemi olursa 1. çanak anten Türksat 42.0E, 2. Çanak anten tercihe göre Hotbird 13.0E, Astra 19.2E veya Eutelsat 7.0E (Digiturk uydularına ayarlanabilir. Bu sistem ile yerli ve yabancı yaklaşık 1000 civarında şifresiz yayın izlenebilir.

   3 çanak anten merkezi uydu sistemi ile 1. çanak anten Türksat 42.0E, 2. Çanak anten tercihe göre Hotbird 13.0E, Astra 19.2E, 3. çanak anten Eutelsat 7.0E (Digiturk uydularına ayarlanabilir.

   Daire kablolarının ulaştığı yere 10×80 çıkışlı Multiswitch (Uydu Santral) takılır. (40 daire x 2 hat= 80 hat) Çanak antenden çekilecek olan anten kabloları ve daire kabloları uydu santraline takılarak sistem sonlandırılır. Kablo sonlandırmada kullanılacak olan F Konnektörlerin sıkmalı olması sinyal kayıplarını önleyecektir. Uydu santrali markası olarak Next, Teletek, Etus ve Mag tavsiye edilir.

   Çanak anten ile uydu santral arası mesafe uzak olması durumunda Multiswitch amplifikatör ile sinyal güçlendirilir.

   Yukarıda belirttiğimiz ürünler ile kurulacak olan bir merkezi uydu sistemi oldukça kaliteli ve kullanışlı olacaktır. Bu merkezi uydu sistemine 3 yıl malzeme, 3 yıl montaj garantisi verebiliriz.

   Saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir