Uydu Arızaları ve Çözümleri

Uydu Arızaları ve Çözümleri

Uydu, digitürk, d-smart, tivibu. Kısacası çanak anten ile izlenen tüm platformların arızaları birbirine benzemektedir. Bu arızaların neden kaynaklandığını ve çözümlerini aşağıda belirtmeye çalıştık.
Lütfen yorum ve önerilerinizi esirgemeyin..

Uydu Alıcısı Çalışmıyor!

 • Elektrik fişi, adaptör kontrol edilmeli.Yerinden çıkmışsa takılmalı. Elektrik fişi takıldıktan sonra cihazın ön ekranında harf, rakam yada ışık olmalıdır.(cihaz marka ve modele göre değişmektedir)
 • Uydu Alıcısı Fişe takılı olduğu halde cihazın ön panelinde bir hareket yok ise cihazı en yakın teknk servise götürmeniz gerekir. Uydu alıcısı arızaları ile ilgili sorunlarda bizden telefon yada mail yolu ile destek alabilirsiniz.

Uydu Kumandası Çalışmıyor!

  • Yüksek ihtimal pili bitmiş yada ters takılmış olabilir 🙂 Bu işin esprisi tabi ama gerçeklik payı oldukça yüksek.

Kumanda Pilleri değiştirdim ama hala uydu alıcısını kumanda edemiyorum.!
Uydu alıcısının kumandasından kanal değiştirme tuşlarına basılır.(Uydu alıcısı kapalı ise bu işlem işe yaramayacaktır. Uydu alıcısının Kapalı olması durumunda kumandadan açıp kapatma “kırmızı ve en üstte olur” tuşuna basılır.) Tuşlara her bastığınızda uydu alıcısının ön panelinde kanal sayılarının değişmesi gerekir. D-Smart ve Digitürk kumandalarının bazılarında akıllı kumanda özelliği bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken, D-Smart kumandalarında kumandaya her bastığınızda kumanda üzerinde “D-SMART” yazan tuşun ışığının yanması gerekir. “TV” ışığı yanıyorsa, “D-SMART” yazan tuşa basılarak yukarıdaki işlem tekrarlanır. Aynı şekilde “DİGİTURK” kumandasında akıllı kumanda özelliği varsa (siyah-gri renk kumanda) tuşlara bastığınızda ışığın “SAT” tuşu üzerinde yeşil renk yanması gerekir. Işık rengi kırmızı ve “TV” üzerinde ışık yanıyorsa “SAT” tuşuna basılarak yukarıda işlem tekrarlanır.

 • Tüm bu işlemlerden sonra hala kumandanız çalışmıyor ise bizden destek alabilirsiniz.

Uydu Alıcısı Çalışıyor Ama Görüntü Yok!

 • Bu durumda önce kablo bağlantıları kontrol edilir. Uydu alıcısının arkasındaki çıkışlar Scart, HDMI, DVI, COMPANENT vs. kablo bağlantısı yerinden çıkmış yada oynamış olabilir. Yerine tam olarak oturması gerekir. Aynı şekilde TV arkasındaki girişlerde kontrol edilmelidir. Girişlerde sorun yok ve hala görüntü alamıyorsanız TV kumandasından kaynak seçimi yapmanız gerekebilir. Kaynak listesi tuşu televizyonunuzun marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Kaynak tuşu genellikle “İNPUT, SOURCE, AV” yazmaktadır. Kaynak listesine girerek, cihaz hangi girişe bağlı ise o giriş seçilerek görüntü alınır.
 • Tüm bu işlemlerden sonra hala görüntü alamadıysanız bizden destek alabilirsiniz.

Ekran Bozuk CD Benzeri Takılma Ve Donma Oluyor!

 • Sinyal ile alakalı bir sorun. Başlıca sebepleri, çanak anten ayarsız, kablo bağlantıları yetersiz, uydu prizi arızalı, diseqc switch arızalı, uydu alıcısı tuner arızalı vs…
 • Daire içi kablo bağlantıları kontrol edilir. Sorun devam ediyorsa servis çağırmanız gerekir. Bu konuda bizden destek alabilirsiniz

Kanal İsimleri Görülüyor Fakat “Sinyal Yok” Yazıyor!

 • Sinyal ile alakalı bir sorun. Başlıca sebepleri, çanak anten ayarsız, uydu prizi arızalı, diseqc switch arızalı, uydu alıcısı tuner arızalı, anten kablosu arızalı, LNB arızalı vs…
 • Daire içi kablo bağlantıları kontrol edilir. Uydu alıcısı fişten çıkakrılıp tekrar takılır. Sorun devam ediyorsa servis çağırmanız gerekir. Bu konuda bizden destek alabilirsiniz

HD Cihaz Kullanıyorum ama Görüntü Çok Kötü!

 • Uydu alıcısının çözünürlük ayarları bozulmuş, HDMI kablosu kaltesiz olabilir. Çözünürlük ayarı 720P, 1080i, 1080p formatında olmalıdır. HDMI kablosu standart özellikte olabilir. Daha kaliteli bir kablo ile daha iyi bir görüntü alınabilir.
 • Çöznürlük ayarını yapamazsanız yada kaliteli bir HDMI kablo talep ederseniz bizden destek alabilirsiniz.

Görüntü Bazen Yeşil yada Kırmızı Oluyor!

 • Uydu alıcısı scart kablo ile bağlıysa, scart kablo yerinden oynamış yada bozuk olabilir. HDMI kablo ile bağlı ise, HDMI kablonuz bozuk yada TV ile uyumsuz demektir.
 • Kablo bağlantılarını düzelttiniz, değiştirdiniz ama sorun düzelmediyse bizden destek alabilirsiniz.

Bazı Kanallar Göstermiyor. Sinyal Yok Hatası Alıyorum!

 • Uydu alıcısının frekans listesi eski olabilir. Frekansların güncellenmesi gerekir. Aşağıdaki video da şebeke arama nasıl yapılır anlatılmıştır. İzleyerek manuel kanal yüklenmesi gerekir.
 • Sinyal seviyesinde azalma, kablo bağlantılarında sorun olabilir.
 • Kablo bağlantılarını düzelttiniz, değiştirdiniz, kanal yüklemesi yapamadınız! sorun devam ediyorsa bizden destek alabilirsiniz.

Anasayfaya gitmek için TIKLAYIN

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Digitürk kumandanız TV modunda olduğu için çalışmıyor. Kırmızı ışık yanan tuşa 1 defa basarak kumandayı SAT konumuna almanız gerekmektedir.

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba,
   Anten kablosunda kısa devre olduğu için bu hatayı almaktasınız. Digitürk kutusunun tuner girişinden de bu hatayı verebilir fakat çok düşük bir ihtimal. Kablo bağlantılarını kontrol etmeniz önerilir. Çözüm bulamazsanız lütfen biz ulaşın.

 1. Halil diyor ki:

  Merhaba. Televizyonu ilk açtığımda bazı kanallar hemen açılmakta, ama bazı kanallarda ise sinyal yok yazıyor. Sinyal yok yazan kanallar Yaklaşık 10 dakika sonra geliyor. Sorun uydu alıcıda mı yoksa çanak, lnb veya başka birşeyde mi.

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba Halil Bey,
   Büyük olasılıkla LNB’nizde sorun var, değişmesi gerekir. Çok nadir de olsa bu hata uydu alıcısının bozulmasından da kaynaklı olabiliyor. Tavsiyem farklı bir uydu alıcısı ile deneme yapmanız. “Televizyonu ilk açtığımda bazı kanallar hemen açılmakta, ama bazı kanallarda ise sinyal yok yazıyor” Sorun bu cihazda da devam ederse LNB arızalıdır. Konu ile alakalı çözüm bulamazsanız Ataşehir Uydu Servisi iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

 2. Açıl Sezen diyor ki:

  Merhaba, benim uydum çalışıyor. Ancak kumanda ile bastığımda kanal değişmiyor. Farklı bir kumanda ile denedim, yine aynı şey. Yani pil ya da kumanda sorunu yok. Dolayısıyla kanal sabit kalmış durumda ve hiçbir şekilde değişmiyor. Sadece bir kanal izlenebiliyor. Kumandaya bastığımda alıcıda bunu algıladığına dair herhangi bir yanıp sönme de olmuyor. Ne yapmalıyım?

  • Ataşehir Uydu ve Elektronik diyor ki:

   Merhaba Açıl Sezen.
   *Öncelikle iki farklı kumanda denediğinizi belirtmişsiniz.Fakat yine de kumandaların çalışıp çalışmadığını anlayabilmek için, cep telefonunuzun kamerasını açarak kumandanızın göz kısmını kameraya tutarak tuşlara basmayı deneyebilirsiniz. Kamerada kumandanın ışığını görebilirseniz kumandanız da sorun yoktur… Bu işlemde ışık göremezseniz yeni kumanda almanız gerekir.
   *Cihazınızın ön panelinde kanal değiştirme P+ P-, ses açma V+ V- tuşları varsa buradan işlem yapmayı deneyebilirsiniz. Kanal değişiyor ve kumandanız da sorun yoksa uydu alıcınızın kumanda alıcı gözünde sorun var demektir. Uydu alıcınız minik ve harici kumanda gözlü ise kablosu yerinden çıkmış olabilir. Kontrol ediniz.
   *Yine uydu alıcınız çalışmıyorsa, uydu alıcınızı fişten çıkarıp 10 saniye bekledikten sonra tekrar fişe takın…
   Tüm bu işlemlerden sonra uydu alıcınız tepki vermiyorsa profesyonel destek almanız gerekir. Konu ile alakalı bizlerden yardım alabilirsiniz.

 3. mustafa karakız diyor ki:

  Merhabalar ben nex nexstar mini black II uydu ve woon MARKA LCD kullanıcısyım. tv,yi 2011 ayının eylül ayında, uydu alıcısını ise 2015 yılının haizran ayında aldım. Benim problemim tv seyrederken uydu kendiliğinden gidiyor ve sinyal yok yazıyor bir saniye veya daha az bir vakitte kendiğinden geri geliyor. Bu problem daha önce merkezi uydu kullanıyorken başlamıştı, yeni taşındığım yerde ise merkez sistem olmaması nedeniyle Çanağı ve bağlantı kablosunu sıfır aldım eski lnb ise kullanmaktayım buna rağmen aynı sorun devam etti, TV yi, uydu alıcısını ve tüm ara kabloları ve fişleri yetkili servisine birlikte götürdüm, birinci götürdüğümde kontrol ettiğimiz de bir kere yaptı dediler biz de güncelleme yaptık artık yapmaz dediler, eve getirdim aynı sorun arttı bunuz üzere tv ile birlikte getir dediler, götürdüm , tv de görüntü ayarı yaptık dediler artık olmaz dediler, eve getirdim bir gün hiç yapmadı ikinci gün yine yapmaya başladı, tekrar götürdüm denedik bizim burada yapmadı herhangi bir sorun yok dediler. Uydu ustasının kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum ilk tamirde 10 lira istemişti ondan sonra bir daha para istemedi, ama sorun hala devam etmektedir çözümü konusunda bana yardımcı olabilir misiniz . ben k.maraş merkez de oturmaktayım.

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba Mustafa Bey,
   Bahsettiğiniz arıza bir çok sebepten olabilmektedir. LNB hariç tüm ekipmanları değiştirdiğinizi belirtmişsiniz. Tavsiyem LNB değiştirmek. Bunun dışında uydu alıcısı ile televizyon arasındaki bağlantıdan da kaynaklı olabilir. Öncelikle HDMI kabloyu değiştirip deneyin. Yine yaparsa HDMI girişi değiştirip deneyin. Sorun devam ederse son olarak Uydu Alıcısı ayar menüsünden HDMI Çözünürlüğü değiştirerek deneyebilirsiniz. Çözünürlük 1080İ yada 1080P modunda ise çzöünürliğü 720p moduna alıp deneyebilirsiniz.
   Umarım bu bilgiler yardımcı olur.
   Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir