Uydu Arızaları ve Çözümleri

Uydu Arızaları ve Çözümleri

Uydu, digitürk, d-smart, tivibu. Kısacası çanak anten ile izlenen tüm platformların arızaları birbirine benzemektedir. Bu arızaların neden kaynaklandığını ve çözümlerini aşağıda belirtmeye çalıştık.
Lütfen yorum ve önerilerinizi esirgemeyin..

Önemli Not= 0216 888 02 64 – 0532 448 28 78 numaralı telefonları arayarak İstanbul Anadolu yakası teknik servis hizmeti talep edebilirsiniz. Onun dışında telefon ile teknik destek hizmetimiz yoktur. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Uydu Alıcısı Çalışmıyor!

 • Elektrik fişi, adaptör kontrol edilmeli.Yerinden çıkmışsa takılmalı. Elektrik fişi takıldıktan sonra cihazın ön ekranında harf, rakam yada ışık olmalıdır.(cihaz marka ve modele göre değişmektedir)
 • Uydu Alıcısı Fişe takılı olduğu halde cihazın ön panelinde bir hareket yok ise cihazı en yakın teknk servise götürmeniz gerekir. Uydu alıcısı arızaları ile ilgili sorunlarda bizden telefon yada mail yolu ile destek alabilirsiniz.

Uydu Kumandası Çalışmıyor!

  • Yüksek ihtimal pili bitmiş yada ters takılmış olabilir 🙂 Bu işin esprisi tabi ama gerçeklik payı oldukça yüksek.

Kumanda Pilleri değiştirdim ama hala uydu alıcısını kumanda edemiyorum.!
Uydu alıcısının kumandasından kanal değiştirme tuşlarına basılır.(Uydu alıcısı kapalı ise bu işlem işe yaramayacaktır. Uydu alıcısının Kapalı olması durumunda kumandadan açıp kapatma “kırmızı ve en üstte olur” tuşuna basılır.) Tuşlara her bastığınızda uydu alıcısının ön panelinde kanal sayılarının değişmesi gerekir. D-Smart ve Digitürk kumandalarının bazılarında akıllı kumanda özelliği bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken, D-Smart kumandalarında kumandaya her bastığınızda kumanda üzerinde “D-SMART” yazan tuşun ışığının yanması gerekir. “TV” ışığı yanıyorsa, “D-SMART” yazan tuşa basılarak yukarıdaki işlem tekrarlanır. Aynı şekilde “DİGİTURK” kumandasında akıllı kumanda özelliği varsa (siyah-gri renk kumanda) tuşlara bastığınızda ışığın “SAT” tuşu üzerinde yeşil renk yanması gerekir. Işık rengi kırmızı ve “TV” üzerinde ışık yanıyorsa “SAT” tuşuna basılarak yukarıda işlem tekrarlanır.

 • Tüm bu işlemlerden sonra hala kumandanız çalışmıyor ise bizden destek alabilirsiniz.

Uydu Alıcısı Çalışıyor Ama Görüntü Yok!

 • Bu durumda önce kablo bağlantıları kontrol edilir. Uydu alıcısının arkasındaki çıkışlar Scart, HDMI, DVI, COMPANENT vs. kablo bağlantısı yerinden çıkmış yada oynamış olabilir. Yerine tam olarak oturması gerekir. Aynı şekilde TV arkasındaki girişlerde kontrol edilmelidir. Girişlerde sorun yok ve hala görüntü alamıyorsanız TV kumandasından kaynak seçimi yapmanız gerekebilir. Kaynak listesi tuşu televizyonunuzun marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Kaynak tuşu genellikle “İNPUT, SOURCE, AV” yazmaktadır. Kaynak listesine girerek, cihaz hangi girişe bağlı ise o giriş seçilerek görüntü alınır.
 • Tüm bu işlemlerden sonra hala görüntü alamadıysanız bizden destek alabilirsiniz.

Ekran Bozuk CD Benzeri Takılma Ve Donma Oluyor!

 • Sinyal ile alakalı bir sorun. Başlıca sebepleri, çanak anten ayarsız, kablo bağlantıları yetersiz, uydu prizi arızalı, diseqc switch arızalı, uydu alıcısı tuner arızalı vs…
 • Daire içi kablo bağlantıları kontrol edilir. Sorun devam ediyorsa servis çağırmanız gerekir. Bu konuda bizden destek alabilirsiniz

Kanal İsimleri Görülüyor Fakat “Sinyal Yok” Yazıyor!

 • Sinyal ile alakalı bir sorun. Başlıca sebepleri, çanak anten ayarsız, uydu prizi arızalı, diseqc switch arızalı, uydu alıcısı tuner arızalı, anten kablosu arızalı, LNB arızalı vs…
 • Daire içi kablo bağlantıları kontrol edilir. Uydu alıcısı fişten çıkakrılıp tekrar takılır. Sorun devam ediyorsa servis çağırmanız gerekir. Bu konuda bizden destek alabilirsiniz

HD Cihaz Kullanıyorum ama Görüntü Çok Kötü!

 • Uydu alıcısının çözünürlük ayarları bozulmuş, HDMI kablosu kaltesiz olabilir. Çözünürlük ayarı 720P, 1080i, 1080p formatında olmalıdır. HDMI kablosu standart özellikte olabilir. Daha kaliteli bir kablo ile daha iyi bir görüntü alınabilir.
 • Çöznürlük ayarını yapamazsanız yada kaliteli bir HDMI kablo talep ederseniz bizden destek alabilirsiniz.

Görüntü Bazen Yeşil yada Kırmızı Oluyor!

 • Uydu alıcısı scart kablo ile bağlıysa, scart kablo yerinden oynamış yada bozuk olabilir. HDMI kablo ile bağlı ise, HDMI kablonuz bozuk yada TV ile uyumsuz demektir.
 • Kablo bağlantılarını düzelttiniz, değiştirdiniz ama sorun düzelmediyse bizden destek alabilirsiniz.

Bazı Kanallar Göstermiyor. Sinyal Yok Hatası Alıyorum!

 • Uydu alıcısının frekans listesi eski olabilir. Frekansların güncellenmesi gerekir. Aşağıdaki video da şebeke arama nasıl yapılır anlatılmıştır. İzleyerek manuel kanal yüklenmesi gerekir.
 • Sinyal seviyesinde azalma, kablo bağlantılarında sorun olabilir.
 • Kablo bağlantılarını düzelttiniz, değiştirdiniz, kanal yüklemesi yapamadınız! sorun devam ediyorsa bizden teknik servis talebinde bulunabilirsiniz. İstanbul Anadolu yakasının tüm semtlerine servis hizmetimiz vardır.
  0216 888 02 64 numaralı telefonu arayarak servis yazdırabilirsiniz.

Anasayfaya gitmek için TIKLAYIN

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Digitürk kumandanız TV modunda olduğu için çalışmıyor. Kırmızı ışık yanan tuşa 1 defa basarak kumandayı SAT konumuna almanız gerekmektedir.

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba,
   Anten kablosunda kısa devre olduğu için bu hatayı almaktasınız. Digitürk kutusunun tuner girişinden de bu hatayı verebilir fakat çok düşük bir ihtimal. Kablo bağlantılarını kontrol etmeniz önerilir. Çözüm bulamazsanız lütfen biz ulaşın.

 1. Halil diyor ki:

  Merhaba. Televizyonu ilk açtığımda bazı kanallar hemen açılmakta, ama bazı kanallarda ise sinyal yok yazıyor. Sinyal yok yazan kanallar Yaklaşık 10 dakika sonra geliyor. Sorun uydu alıcıda mı yoksa çanak, lnb veya başka birşeyde mi.

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba Halil Bey,
   Büyük olasılıkla LNB’nizde sorun var, değişmesi gerekir. Çok nadir de olsa bu hata uydu alıcısının bozulmasından da kaynaklı olabiliyor. Tavsiyem farklı bir uydu alıcısı ile deneme yapmanız. “Televizyonu ilk açtığımda bazı kanallar hemen açılmakta, ama bazı kanallarda ise sinyal yok yazıyor” Sorun bu cihazda da devam ederse LNB arızalıdır. Konu ile alakalı çözüm bulamazsanız Ataşehir Uydu Servisi iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

 2. Açıl Sezen diyor ki:

  Merhaba, benim uydum çalışıyor. Ancak kumanda ile bastığımda kanal değişmiyor. Farklı bir kumanda ile denedim, yine aynı şey. Yani pil ya da kumanda sorunu yok. Dolayısıyla kanal sabit kalmış durumda ve hiçbir şekilde değişmiyor. Sadece bir kanal izlenebiliyor. Kumandaya bastığımda alıcıda bunu algıladığına dair herhangi bir yanıp sönme de olmuyor. Ne yapmalıyım?

  • Ataşehir Uydu ve Elektronik diyor ki:

   Merhaba Açıl Sezen.
   *Öncelikle iki farklı kumanda denediğinizi belirtmişsiniz.Fakat yine de kumandaların çalışıp çalışmadığını anlayabilmek için, cep telefonunuzun kamerasını açarak kumandanızın göz kısmını kameraya tutarak tuşlara basmayı deneyebilirsiniz. Kamerada kumandanın ışığını görebilirseniz kumandanız da sorun yoktur… Bu işlemde ışık göremezseniz yeni kumanda almanız gerekir.
   *Cihazınızın ön panelinde kanal değiştirme P+ P-, ses açma V+ V- tuşları varsa buradan işlem yapmayı deneyebilirsiniz. Kanal değişiyor ve kumandanız da sorun yoksa uydu alıcınızın kumanda alıcı gözünde sorun var demektir. Uydu alıcınız minik ve harici kumanda gözlü ise kablosu yerinden çıkmış olabilir. Kontrol ediniz.
   *Yine uydu alıcınız çalışmıyorsa, uydu alıcınızı fişten çıkarıp 10 saniye bekledikten sonra tekrar fişe takın…
   Tüm bu işlemlerden sonra uydu alıcınız tepki vermiyorsa profesyonel destek almanız gerekir. Konu ile alakalı bizlerden yardım alabilirsiniz.

 3. mustafa karakız diyor ki:

  Merhabalar ben nex nexstar mini black II uydu ve woon MARKA LCD kullanıcısyım. tv,yi 2011 ayının eylül ayında, uydu alıcısını ise 2015 yılının haizran ayında aldım. Benim problemim tv seyrederken uydu kendiliğinden gidiyor ve sinyal yok yazıyor bir saniye veya daha az bir vakitte kendiğinden geri geliyor. Bu problem daha önce merkezi uydu kullanıyorken başlamıştı, yeni taşındığım yerde ise merkez sistem olmaması nedeniyle Çanağı ve bağlantı kablosunu sıfır aldım eski lnb ise kullanmaktayım buna rağmen aynı sorun devam etti, TV yi, uydu alıcısını ve tüm ara kabloları ve fişleri yetkili servisine birlikte götürdüm, birinci götürdüğümde kontrol ettiğimiz de bir kere yaptı dediler biz de güncelleme yaptık artık yapmaz dediler, eve getirdim aynı sorun arttı bunuz üzere tv ile birlikte getir dediler, götürdüm , tv de görüntü ayarı yaptık dediler artık olmaz dediler, eve getirdim bir gün hiç yapmadı ikinci gün yine yapmaya başladı, tekrar götürdüm denedik bizim burada yapmadı herhangi bir sorun yok dediler. Uydu ustasının kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum ilk tamirde 10 lira istemişti ondan sonra bir daha para istemedi, ama sorun hala devam etmektedir çözümü konusunda bana yardımcı olabilir misiniz . ben k.maraş merkez de oturmaktayım.

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba Mustafa Bey,
   Bahsettiğiniz arıza bir çok sebepten olabilmektedir. LNB hariç tüm ekipmanları değiştirdiğinizi belirtmişsiniz. Tavsiyem LNB değiştirmek. Bunun dışında uydu alıcısı ile televizyon arasındaki bağlantıdan da kaynaklı olabilir. Öncelikle HDMI kabloyu değiştirip deneyin. Yine yaparsa HDMI girişi değiştirip deneyin. Sorun devam ederse son olarak Uydu Alıcısı ayar menüsünden HDMI Çözünürlüğü değiştirerek deneyebilirsiniz. Çözünürlük 1080İ yada 1080P modunda ise çzöünürliğü 720p moduna alıp deneyebilirsiniz.
   Umarım bu bilgiler yardımcı olur.
   Saygılarımla…

 4. Gürkan Güslü diyor ki:

  Merhabalar yeni aldığım hd uydu alıcı cihazımda tv izlerken 30 dk ile 6 saat farklı aralıklarla kanal değiştirmiş gibi ses ve görüntü aynı anda 5 sn gidip geliyor. Sinyal seviyesi ve kalitesi %96 televizyonda yeni defalarca kez servise göndermiş olmama rağmen sorunumu çözemedim sorun nerededir acaba ?

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba Gürkan Bey
   Anlattığınıza göre uydu alıcınız da sorun yok. Anten tesisatınızda sorun var. Bu arıza bir çok neden den olabilir. Çanak anten yerinden oynuyor olabilir, çanak anten sinyal alımını engelleyecek bir nesne olabilir (Ağaç gibi) Kablo tesisatınızda sorun olabilir. Şu sebepten bu arızayı yapar dememiz yanlış olur. İstanbul’da iseniz servis yönlnedirebilirim. Değilseniz yakınınızda uydu servisi var ise çağırmanız ve detaylı kontrol ettirmeniz gerekir.

 5. uğur diyor ki:

  Merhaba. önceleri televizyonu açtığımda sinyal yok diyor, bazı kanallar 5-10 dk. bazıları 15-20 dk. sonra geliyordu. Artık sinyal hiç gelmiyor. Uydu alıcısını başka televizyonda denedim çalıştı. Anten kablosunu ölçdüm, sağlam. Evin diğer odalarında denedim yine sinyal yok. Acaba binanın bodrum katında bulunan multisivicdeki boşta olan yerleri bir denesem mi? yada ne tavsiye edersiniz.

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba. Öncelikle sorunu yerinde tespit etmediğimiz için varsayım olarak yardımcı olmaya çalışıyorum. Uydu alıcısını başka bir yerde denediğinizi ve sorun olmadığınızı belirtiyorsunuz. Hatanın kablodan veya kablo bağlantısından olma ihtimali yüksek. Tavsiyem, kabloda ek bağlantı varsa kontrol etmeniz ve bağlantıları yenilemeniz. Eğer sonuç alamazsanız profesyonel bir yardım almanız daha doğru olacaktır. Saygılarımla.

 6. ali diyor ki:

  merhaba kolay gelsin ben dici türk kullanıyorum bazı kanallarda tv nin altında enlemesine yeşil bir cizgi oluyo nedir acaba teşekürler

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba. Kanalların bazılarında karelenme ve çizgiler çıkıyorsa çanak anten tesisatınız ile alakalı bir sorun var demektir. Ancak karelenme olmadan yeşil veya benzeri renk de çizgi oluyorsa Televizyonun ekran arızası olması muhtemel. Televizyonun garantisi var ise servisi aramanızda yarar var.
   Saygılarımla.

 7. Ahmet Ünal Arman diyor ki:

  Selam,4’lü LNB kullanıyorum.Cihazım Hiremco Chipbox ,menü ekranı normal ve gayet iyi görüntü veriyor.Fakat uydu yayınlarında cihazı açtıktan biraz sonra görüntü tüm kanallarda mozaikleşiyor ve ses bozuluyor.Diğer cihazlarımda sorun yok,çanak ve lnb ayarından olabilir diye düşünmüştüm.Cihazın scart çıkışını kullanıyorum, tv tüplü.Bilgi verirmisiniz.

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba. Bu tip arızaların başlıca sebepleri, LNB çıkışı arızalı, anten kablosu arızalı yada bağlantısı düzgün değil, cihaz tüner girişi arızalı. Öncelikle sorunlu olan cihazı farklı bir oda da denemenizi tavsiye ederim. Orada da aynı hatayı alırsanız uydu tüner arızası var demektir. Garantisi var ise servise gönderiniz. Donma sorunu olmazsa bu defa anten tesisatına baktırmanız tavsiye edilir. Saygılarımla..

 8. Mehmet diyor ki:

  Iyi günler kolay gelsin uydu alıcısında LO yazmakta ve açılmıyor akşam hicbir sorun yoktu sabah kalktığımızda bu şekilde yazıyordu nedeni nedir acaba ?

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba. Cihazın yazılımı ile alakalı bir sorun. Garantisi varsa servise göndermeniz tavsiye edilir. Saygılarımla.

 9. Ahmet diyor ki:

  Dekart uydu güç dugmesinden açıyorum sadece nokta kırmızı ışık oluyo ve gerisi gelmiyor nedeni nedir ne yapmam gerekiyo?

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba. Kablo da kısa devre olabilir, uydu alıcısı besleme devresi-adaptör de sorun olabilir, kumanda çalışmamasına veya kumanda gözüne bağlı olarak cihaz açılmıyor olabilir. Saygılarımla

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba. Uydu alıcısı besleme devresinde hata olabilir. Yakınınız da uydu işleri ile ilgilenen bir firma varsa cihazı götürmeniz ve orada test ettirmeniz önerilir. Saygılarımla.

 10. Hakan diyor ki:

  Merhaba sayın ustam

  Uydu cihazı bazen açılıyor,bazen açılmıyor…Bazen hemen açılıyor bazende defalarca fişini çekip geri takmamız gerekiyor,o şekilde açılıyor..Bu sorunun sebebi ne olabilir acaba ?

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba,
   Uydu alıcısı adaptör ile çalışıyorsa adaptörü değiştirip deneyebilirsiniz. Adaptörle çalışmıyor ise besleme devresinde sorun var demektir. Etrafınız da tv tamiri yapan bir firma varsa göstermeniz de yarar var.
   Saygılarımla.

 11. Hikmet Efrahim diyor ki:

  Kumanda’nın çalıştığını en kolay bir de bir tranzistör el radyosunu MW bandına çekerek – komandayı radyonun en yakınına getirin ve radyonun sesini a
  çın ve kumanda tuşlarına bastığınızda – radyodan *bip* gibi parazit sesler gelir ve bu kumandanın çalıştığını gösterir.

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Sayın Hikmet Efrahim,
   Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Tabi bu bilginin uygulaması biraz zor olabilir. Malum, cep telefonundan sonra artık radyo kullanılmıyor gibi bir durum söz konusu. Daha pratik olarak cep telefonu kamerası açılarak ve kumanda ışığı kameraya gösterilerek, telefon ekranından kumanda ışık testi yapılabilir.

 12. ibrahim öztürk diyor ki:

  merhaba next ye 5000hd plus uydu alıcım 2. el almıştım 1 yıl kullandım birden görüntü gitti .anten girişyle oynayınca bazen geliyor sonra kanal değiştirirken dahi gidiyor seviye ve kalite 1 e düşüyor.neden yapabilir yardımcı olursanız sevinirim .saygılar

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba,
   Sorunu anlatmanız dan yola çıkarsak, uydu alıcısı tuner girişinde veya kablo bağlantısın da sorun gözüküyor. Kablo bağlantınızı yenileyerek tekrar deneyin. Varsa farklı bir uydu alıcısı ile kablo testi yapın. Farklı uydu alıcısı ile aynı sorunu yaşarsanız kablo bağlantınız da sorun var demektir. Farklı bir uydu alıcısı ile denedikten sonra sorun düzelirse sorun uydu alıcısında demektir. Tabi burada verilen bilgilerin varsayım üzerine yapıldığını unutmayınız. Daha detaylı bir çözüm isterseniz varsa çevrenizdeki bir uydu servisinden destek almanız da fayda var.
   Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir