Merkezi Uydu Sistemi Bağlantı Sorunları ve Çözümleri

Merkezi uydu sistemi kablo bağlantısı sorunları, diseqc ayarları. kanal yükleme ayarları, sinyal yok hatası nasıl düzeltilir gibi sorunların çözümünü bu yazımız da anlatmaya çalışacağız.

Daha fazla sorun, yada sorularınız varsa aşağıdaki yorum kısmından bize yazarak yardım alabilirsiniz. Telefon da teknik destek hizmetimiz yoktur.! Anlayışınız için teşekkür ederiz.

İstanbul içi teknik servis çağırmak için 0532 448 28 78 numaralı telefonu arayabilir, mesaj atabilirsiniz.

Önce Merkezi Uydu Sistemi nedir tanıyalım;

Merkezi Uydu Sistemi Nedir? Multiswitch Uydu Sistemi

Apartman ve Küçük ölçekli sitelerde en yaygın kullanılan sistem Multiswitch merkezi uydu sistemidir.

Merkezi uydu sistemi, 1- 4 adet çanak antenden alına sinyalleri Multiswitch’e aktarılarak, istenilen sayıda daireye, uydu yayını verilmesidir. Fiyat bakımından oldukça uygun olan bu sistem uzman kişiler tarafından kurulması durumunda uzun yıllar sorun çıkarmadan kullanılabilir.

1 çanaklı merkezi uydu sistemi 4 çanaklı merkezi uydu sistemi

Merkezi Uydu Sistemi Kablo Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Multiswitch çıkışına takılan anten kablosu, daire içine anten prizine yada direk olarak uydu alıcısı/televizyon anten girişine bağlanır. Kablo bağlantısı F Konnekör ile yapılmalıdır. Uydu Priz içi bağlarken aşağıda anlattığımız gibi kısa devre olmamasına dikkat edilmelidir.

Anten Kablosuna Ek Yapılır mı?

Anten kablosuna ek yapılacaksa F Konnekör ve F Ara ile yapılmalıdır. Böylece kabloda sinyal kaybı en aza düşürülür. Anten kablolarını birbirine dolama ile ek yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Merkezi Uydu Sistemi Kablo Kısa Devre, LNB Aşırı Yüklendi!

Merkezi uydu sisteminde veya bireysel olarak kullanılan uydu sisteminde “LNB Aşırı Yüklendi. Lütfen Cihazı Kapatın!” gibi uyarı alıyorsanız bu sorunu acil olarak düzeltmek yada cihazın elektriğini kesmek gerekir. Aksi taktirde uydu alıcısı yada televizyon zarar görebilir.

Anten kablosu ucundaki F konnektör sökülerek bağlantı kontrol edilir. Anten kablosu RG6 Koaksiyel Kablo iki iletken kısımdan oluşmaktadır. Kablo içinde bakır kısım ve şase için saçaklı olarak tabir ettiğimiz ince kılcal teller.. Bakır kısım ile saçaklı teller birbirine temas ederse, “LNB aşırı yüklendi” hatası alırız yada sinyal alamayız. Bu iki iletken kısmı ayırdıktan sonra F konnektör takılır ve sorunun düzeldiği görülür.

Merkezi Uydu Sistemi Diseqc Ayarı Nasıl Yapılır?

Anten ayarları kısmından Uydu Adı Türksat, anten bağlantı tipi Diseqc  1.0 veya 1.1, LNB 1 seçilmelidir. Yani Türksat uydusunu  Diseqc 1 – LNB1 olarak kaydetmemiz gerekir. İki çanak anten bağlantımız varsa örneğin Hotbird,  bu defa uydu ismi Hotbird Diseqc 2- LNB2 Seçilmelidir. Bu ayar, uydu alıcıları yada televizyonların menülerinde farklı ibareler ile anlatılıyor olsa bile terimler birbirine yakındır.  Türksat uydusu genellikle Diseqc 1 olarak çalışmaktadır ancak bazı istisna durumlarda diseqc 2 portuna da bağlanmış olabilir. Diseqc portunu bilmiyorsanız diseqc 1, diseqc 2 deneyerek, deneme yanılma yöntemi ile sinyali bulmayı deneyebilirsiniz.

Merkezi Uydu Sistemini Farklı Odalara Dağıtabilir miyim?

Standart Multiswitch Uydu sisteminde, tek kablo ile 1 adet uydu alıcısı yada televizyon çalışmaktadır. Bu konu oldukça fazla kafa karıştırmaktadır. Yani 1 kablo ile farklı odalara dağıtım yapmak mümkün değildir. 2. televizyon-uydu alıcısı için 2. kablo, 3. televizyon-uydu alıcısı için 3. kablo çekilmesi gerekir. Anten Kablolarının uydu santralinden televizyona kadar çekilmesi gerekir. Bazı arkadaşlar tek kablo ile 2 yada daha fazla uydu alıcısı kullanıldığını iddia etse de, uydu sisteminde teknik olarak bir kablo ikiye yada daha fazla bölünemez.

Merkezi uydu sistemi tek kablo ikiye bölünürse ne olur? 

1 anten kablosunu 5-2500 Mhz splitter ile ikiye bölüp iki farklı cihaza bağlanırsa, voltaj çakışması olacağı için her iki cihazda da kanallar düzgün çalışmayacaktır. Bir çok kanal da sinyal yok hatası olacaktır. Bu hata hem merkezi uydu sisteminde hem de bireysel uydu sisteminde aynıdır.

Ancaaak, her iki cihaz da Aynı kanalı açtığınız da iki tarafta da izlenebilir ancak bu oran %70 dir. Sinyalin kalitesine göre göstermeme olasılığı da unutulmamalıdır. Bunun yerine bir cihazı açtığınız da diğer cihazı elektrikten çekmeyi deneyebilirsiniz. Böylece tek cihaz çalışacağı için sistem daha iyi çalışacaktır. Bu şekilde de sinyal kalitesine bağlı sistemin çalışmama olasılığı unutulmamalıdır.

 

Merkezi Uydu Sistemi LNB Ayarı;

Merkezi uydu sisteminde LNB ayarı oldukça önemlidir. LNB ayarı yanlış yapılırsa, bir çok kanal göstermeyebilir yada uydu sisteminiz hiç çalışmaz. Merkezi uydu sistemin de LNB ayarı şöyle olmalıdır;

LNB Tipi = Universal

LNB Frekansı (Alt Osilatörü) =9750

LNB Frekansı (Üst Osilatörü) =10600

22 KHZ = Otomatik

LNB Gücü = Açık

LNB Voltajı = 13/18V, 14/18V

Yukarıda bahsettiğimiz LNB ayarları, genel olarak anlatılmaya çalışılmıştır. Her cihazın menüsü aynı omadığı gibi terimler farklı olabilir ancak yaklaşık olarak birbirine benzer.

 

 

Daha fazla sorun, yada sorularınız varsa aşağıdaki yorum kısmından bize yazarak yardım alabilirsiniz. Telefon da teknik destek hizmetimiz yoktur. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

İstanbul içi teknik servis çağırmak için 0532 448 28 78 numaralı telefonu arayabilir, mesaj atabilirsiniz.

 

 

 

 1. Muhsin Bektaş diyor ki:

  Bazı kanalları çekmiyor neden acaba yardıncı olurmusunuz.Ntv grubu atv grubu(bazen kayboluyor)trtler var.Ancak Habertürk-Beyaztv-Kan.7-Ülketv-Akittv frekanslarını girdiğim halde çekmiyor Hangi TV kanalına ayarlarsam bütün şif.siz kanalları bulabilirim.12380frks. girdim güncelledim olmadı.Yardımcı olurmusunuz.

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba Muhsin Bektaş,

   Bazı kanallar çekmiyor hatası şu sebeplerden olabilir;
   Çanak anten ayarı
   Anten Kablo bağlantısı yada kablodaki bir deformasyon
   LNB arızası
   Uydu receiver ayarları (Diseqc ayarları ve LNB ayarları)
   Uydu prizi varsa uydu prizi de bu hatayı verebilir.

   Eğer imkanınız varsa kablo bağlantısını yenileyip tekrar deneyebilirsiniz. Ayrıca anten ayarları kısmından “LNB tipi= Universal” LNB Frekansı 09750/10600 olması gerekir.

   Bir diğer ayar ise disec ayarı. diseqc ayarının nasıl yapılacağını yukarıda anlatmaya çalıştık.

   Sonuç alamazsanız uzman bir uydu servisinden uydu servis hizmeti almanızı tavsiye ederim.

   Saygılarımla

 2. Ahmet GÜNAY diyor ki:

  Merkezi uydu sisteminde lnb den gelen türsat uydusunda ki 4 kabloyu doğru şekilde santrale bağladığımda binada hiçkimsenin televizyonu çekmiyor, Fakat o 4 kablodan birtanesini santralden çıkarıp kendi televizyonuma bağlarsam binadaki diğer sakinlerin tv leri çalışıyor ( benim tv açık alduğu müddetçe) bende sadece v-L de bulunan kanalları seyredebiliyorum. ilginç olan ben tv yi kapatınca herkesin televizyonu çekmiyor. İşin içinde çıkamadım lütfen yardım

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba
   Bahsettiğiniz Merkezi uydu sistemi arızası voltaj sorunu gibi gözüküyor. Santral adaptörü değiştirerek deneyebilirsiniz. Adaptör sonuç vermez ise uydu santral değiştirerek deneme yapabilirsiniz. Quattro LNB de kontrol edilmesi gerekir.

   Firmamız İstanbul geneli merkezi uydu sistemi arıza servisi hizmeti vermektedir. İletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımla

 3. Emin Maden diyor ki:

  Merhaba, Apartman merkezi uydu sistemi prize bağlı. Sahili uydu alıcılı LG marka tv ye kabloyu bağlayıp kanal araması yaptığımda sadece star tv, NTV, tlc kanallarını bulmakta diğer hiçbir kanal göstermiyor arada kanal d gelip gidiyor. Kabloyu yeni aldım. Uydu ayarlarını doğru şekilde yaptım ancak sonuç alamadım yardımcı olur musunuz?

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba

   Bu tür sorunlarda bir kaç deneme yapmak gerekir;
   *Farklı bit TV yada uydu alıcısı ile deneme yapmak
   *Uydu santrali port değiştirmek
   *Uydu prizi iptal etmek yada değiştirmek
   *Anten Kablo bağlantısını kontrol etmek (Kısa devre olmaması, şasenin tam olması gerekir)ü

   Yukarıda yazılanları deneyerek sorunu çözebilrsiniz.

   Saygılarımla

 4. Burak kara diyor ki:

  Merhaba bir konuda bilgi almak istiyorum apartman merkezi uydu isteminde tv icin ekstra uydu alıcısına gerek varmı yoksa sadece kablo taksak yeterlimi

  • Ataşehir Uydu diyor ki:

   Merhaba

   Merkezi uydu sisteminden dairenize kablo geliyorsa ve televizyon da uydu girişi (LNB in) varsa, kabloyu bu girişe takarak uydu yayını izleyebilirsiniz. Televizyonda uydu girişi yoksa bir uydu alıcısı satın alarak uydu yayınlarını izleyebilirsiniz.

   Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Servis Çağır