Head-End Anten Sistemi

Headend; Kullanıcıların TV yayınlarını net seyredebilmesi için gerekli alıcıların birleştirilmesi, alıcılardan elde edilen sinyallerin S-VHF-UHF bandında yayına dönüştürülmesi, bu yayınların tek bir kablo ile dağıtılması işlemini yapılan sisteme HEAD-END anten sistemi denir.

Head-End Anten Sistemi Kurulumu

Bölücüler ve kuvvetlendiriciler sayesinde tek kablodan gelen yayınlar istenilen sayıda eve, odaya, işyerine kullanıcıya dağıtılabilir. Kablo TV üzerinden ücretli TV yayını gibi hizmetlerde sağlanabilir.
Çoklu anahtar (Multiswitch-Uydu Santrali) kullanarak uydu dağıtımının yapılması bazı binalarda mümkün olmayabilir yada multiswitch uydu sistemi yeterli gelmeyebilir. Bu gibi durumlarda head-end anten sistemi kurulması tavsiye edilir.

Head-End Anten Sistemi Nerede Kullanılır?

HEAD-END merkezi sistem sitelerde, otellerde TV kullanıcısının fazla olduğu yerlerde kullanılır. Head-End sistemi bir merkeze toplanarak, kanalların alınacağı uyduya yönlendirilmiş çanaklar ve <u>HEAD-END</u> sisteminden oluşur. Bu HEAD-END sistem sınırlı sayıda kanal içerir. (45 kanal civarında) İstenilen kanallar kullanıcılar tarafından seçilirek sistem kurulur. Bu merkezden tek kablo üzerinden kullanıcılarına sinyal bölünerek verilir. Kullanıcılar evlerinde bağımsız olarak birden fazla TV izleyebilirler. Burada merkezde örneğin 40 kanal olacaksa her kanal için bir uydu alıcı (receiver) olması anlamına gelir. TV tunerlerinde S 04 den S41 ve VHF III 5 de 12 bantlar arasında yayın gönderilir, kullanıcılar anten kablosunu doğrudan TV anten girişinine takarak seyredebilir. HEAD-END merkezi sistem kurulması 20.000-30.000 $ civarında tutar ve sistem kurulduktan sonra
kablo sayısız aboneye TV yayını verilebilir. Merkez dağıtımından sonra TV yayınınIN zayıfladığı yerlerde sinyal yükseltici ile güçlendirilir. HEAD-END merkezi sistem TV sayısının fazla olması nedeni ile genellikle villalarda oda sayısı çok olan yerlerde tercil edilmektedir. HEAD-END merkezi sistem abone kullanıccı sayısı ne kadar çok olursa maliyet o kadar düşmektedir.

 

Fields marked with an * are required